Hulusi Belgü 2013 – 2015 Dönemi Başkanı

Hulusi Belgü 2013 – 2015 Dönemi Başkanı

40 MİLYAR DOLAR TUTARINDAKİ AVM SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİSİ
AYD’DE İKİNCİ DÖNEM BAŞLADI.

AYD- Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin Olağanüstü Genel Kurulu Dernek Genel Merkezi’nde yapıldı.

Sektörün sorumlu lider kuruluşu olan AYD’nin kurucusu ve kuruluşundan itibaren de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Hakan Kodal, daha önce de çeşitli toplantılarda belirttiği gibi 2013 yılı Olağanüstü Genel Kurulu’nda “Başkan” olarak misyonunu tamamladığını ifade ederek veda etti.

Kodal veda mesajında; “Kuruluşumuzdan bugüne kadar, AYD sektörünün sorumlu lideri oldu. Türkiye ekonomisinin temel taşlarından birisini oluşturan organize perakende ve AVM sektörlerinin sağlıklı gelişimi için çok önemli projelere öncülük yaptı. Sektörün şeffaflaşması ve kurumsallaşması adına önemli adımlar attı, bazı sorunlarına çözümler getirdi, bazılarının çözümü için çabaladı, sektörünün sözcüsü oldu. Tabii ki tüm bu yaptıklarımız, sizlerin desteği olmadan asla gerçekleşemezdi. Sektörümüzün bu son derece önemli görevine bizleri layık gören bütün üyelerimize Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ederim. Ayrıca AYD üyelerine, Komitelerine, Genel Sekreterimize, Yönetim Kurulu Üyelerine, AYD ekibine, danışmanlarımıza ve kuruluşumuzdan itibaren büyük desteklerini gördüğüm medya temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Yeni dönemde sorumluluk alacak değerli çalışma arkadaşım Hulusi Belgü başkanlığındaki yönetime şimdiden başarılar diliyorum. Eminim, AYD bayrağını çok daha yukarılara taşıyacaklar” dedi.

AYD Olağan Genel Kurulu’nda 38 asil üyenin katılımıyla yapılan oylamada oy birliği ile göreve seçilen yeni yönetim kurulunun ilk toplantısında, önceki yıllarda AYD Başkan Yardımcısı olarak görev yapan aynı zamanda Multi Development Türkiye CEO’su da olan Hulusi Belgü Başkan, Başkan yardımcıları olarak da Nuri Şapkacı (ECE Türkiye), Avi Alkaş (JLL Türkiye), Fuat Atalay (Maya Grup) ve Coşkun Bayraktar (Via Development) görev üstlendiler.

AYD Başkanı Hulusi Belgü yönetiminde 2013 – 2015 döneminde görev yapacak diğer Yönetim Kurulu üyeleri ise; Cem Eriç (Kanyon), Cem Alfar (Corio), Patrick Van Dooyeweert (Qubicon), Serhan Ercivelek (Sinpaş Gayrimenkul), Osman İllez (Bayraktar Gayrimenkul), Hakan Kurt (İstinyePark), Aydın Yurdum (AVM Mfi Partners), Anthony Khoi (Cenor Group), Eyüphan Boyvadaoğlu (Metro Properties Türkiye), Ozan Balaban (Emaar Türkiye), Zübeyda Çelebi (Tepe Emlak), Alison Rehill Ergüven (Pradera), Ulvi Süvarioğlu (Dati), Murat İzci (KDM), Gökhan Çetinkaya (Artaş), Murat Kazaz (Fiba Gayrimenkul), Koray Özgül (RRE) olarak belirlendi.

AYD Danışma Kurulu’nu oluşturan isimler; Zafer Kurşun-Başkan (Orta Gayrimenkul), Hakan Kodal (Krea Group), Avni Çelik (Sinpaş), Murat Özyeğin (FİBA), Hüsnü Akhan (Doğuş Holding), Özcan Tahincioğlu (Tahincioğlu Gayrimenkul), Aziz Torun (Torunlar GYO), Mustafa Bayraktar (Bayraktar Gayrimenkul).

AYD Denetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu; Hüseyin Okumuş (Metro Properties Türkiye), Elif Germirli (Tahincioğlu Gayrimenkul), Orhan Demir (Baymer), Aydan Ormancı (İş GYO), Artuğ Çetin (Prime Development), Mehmet Akalın (KentPark).

AYD Başkanı Hulusi Belgü; “Kurucu Başkanımız Hakan Kodal’a şahsım, yönetim, denetim, danışma kurulu ve üye arkadaşlarım adına, bu güne kadar yaptığı çalışmaları nedeniyle çok teşekkür ediyorum.” AYD’de de gelişen piyasa koşullarına, üyelerimizin ve çalışanlarımızın ihtiyaçlarına, uluslararası ilişkilere paralel olarak yapılan çalışma programımız doğrultusunda başarılı çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Belgü sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği gibi ülkemizde 40 milyar dolar yatırım yapan, 350 bin dolayında istihdam sağlayan Kurumsal AVM Yatırımcılarını bir araya getiren AYD, AVM Sektörüne sorumlu liderlik yapmak, sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş ve sektörde bir çok “İlk’e imza atmıştır. Alışveriş Merkezleri, tüketicilere avantajlı ve keyifli alış veriş imkanı verir, perakende sektörüne katma değer , kayıtlı ekonomiye önemli girdi sağlar, kent ile bütünleşen dünya standartlarında mekanlardır. Bu bağlamda perakendeciler, tüketiciler ve sektörel çözüm ortakları hep birlikte perakende sektörünün sağlıklı gelişimine katkıda bulunmak üzere çalışırlar. Böylece perakende de kayıtlı ekonomi ve marka ekonomisi gelişir. Bugün üyelerinin kontrolündeki AVM’lerle sektörün % 60’ından fazlasını temsil eder konumda yer alan ve kısa dönemde başarılı projeleri hayata geçiren AYD de şimdi 2. Dönem başlıyor. 2009’dan bugüne kadar - Birinci Dönemde de büyük yol alan ve sektörde sorumlu lider olan AYD’nin ikinci dönem başkanlığını yürütecek olmaktan duyduğum mutluluğu ve keyfi dile getirmek isterim. Hedefimiz ikinci dönemde bu başarıları daha da büyüterek devam ettirmektir.

Sektörün tüm paydaşları ve dernekleri ile sağlıklı iletişim ve işbirliğinin önünü açan AYD, İstanbul Shopping Fest Organizasyonunu oluşumunda katkı sağlamış, (TAMPF) Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’nun kuruluşunu desteklemiştir.

AVM Yatırımcılarının yasal düzenlemeler çerçevesinde haklarının korunması, Borçlar Kanunun sektör ile ilgili maddeleri ile ilgili çalışmaların yapılması, İstanbul bölgesindeki otopark düzenlemesi için Büyükşehir Belediyesi ile görüş alışverişi, Maliye Bakanlığı ile şirket hisse satışlarına yapılan vergilendirme konusunda ise görüşmelerin gerçekleştirilmesi gibi birçok konuda da sektör adına önemli açılımlar ve katkılar sağlamıştır.

Ayrıca her ay kesintisiz yayınlanan AVM Endeksi, her yıl gerçekleştirilen AVM Tüketici Algı Araştırması ve AVM Tüketicisi Büyüteç Altında Raporu, Türkiye’nin En Beğenilen ve Tercih Edilen Markaları Araştırması ve Ödül Töreni, AVM Yatırımları Konferansı ile AYD sağlıklı bilgi oluşturma ve paylaşma anlamında çok önemli, takdir edilen etkinlikleri başlatmış ve devam ettirmiştir.” dedi.