AYD, üyesi bulunduğu Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu’nun (TAMPF) çalışmalarına aktif olarak katılmaktadır. TAMPF bünyesinde ve gerçekleştirdiği tüm etkinliklerde perakende ile birlikte yol alan AYD, sektör meselelerini her daim destek sunduğu perakende sektörü ile birlikte ve işbirliği içinde çözümlemeye çalışıyor.

Türkiye’deki alışveriş merkezlerini uluslararası platformda da temsil eden AYD, Uluslararası Alışveriş Merkezleri Birliği – ICSC’nin de üyesi. Dünya genelinde binlerce üyeye sahip ICSC’nin Türkiye temsilciliğini yürüten AYD, ICSC’nin 2018 yılındaki yeni yapılanması çerçevesinde dernekler statüsünde Avrupa Birliği mevzuatları çerçevesinde çalışmak üzere kurulan bu yeni yapıda Avrupa genelinde Almanya, Avusturya, Belarus, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İspanya, İsveç, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya ve Portekiz’in perakende gayrimenkul birlikleri ile birlikte yer alıyor.

ICSC’nin Avrupa Birliği ve dünya geneli sektörel mevzuat çalışmalarına, sürdürülebilirlik ve araştırma komitelerine aktif katılım sağlayan AYD üyeleri ve Türkiye’deki AVM’ler ICSC’nin sektöre yönelik düzenlediği alışveriş merkezleri ödüllerinde aldıkları ödüllerle de Türkiye’deki AVM’lerin gelişimini uluslararası arenada gösteriyor.