Korona Virüs Çalıştayı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin 14.Mart.2020 tarihinde yönetim kurulu üyelerinin yoğun katılımıyla düzenlediği Çalıştay’da Korona Virüse ilişkin tavsiye edilen önlemler konusu ele alınmış olup aşağıdaki hususlarda öneriler geliştirilmiştir.

Buna göre;

• Dünyanın ve ülkemizin içinden geçmekte olduğu bu dönemin farkında olan AVM’ler, Korona virüsten korunma anlamında kamu otoritelerinin uyarıları ve aldığı önlemleri desteklemektedir. Bu kapsamda yaşamın devam etmesini de önemseyen AVM’ler, halkın sağlığını da gözeterek onların tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına yanlarında olmaya devam edecektir.

• AVM’lerin açılış kapanış saatleri, sabah 10:00 – akşam 22:00 olarak, aynı kalacak olmakla birlikte; geçici süreyle sadece isteyen kiracıların, öğlen 12:00 - akşam 20:00 şeklindeki çalışma saatine göre faaliyet göstermelerine kolaylık sağlanması tavsiye edilmiştir.

• AVM’lerdeki çalışanlar için de birbiriyle temas etmeyen ayrı gruplar oluşturarak; hizmetin hem hijyenik hem de kesintisiz devam etmesini sağlanmaya çalışılacaktır.

• Tüm alışveriş merkezlerimizde dezenfektasyon bilgilendirmesinden çalışanlara maske tedariğine kadar geniş çaplı önlemler alınmaya devam edilecek, halkı bilgilendirici videoların AVM’lerdeki ekranlarda ve halka ulaşabilecek tüm mecralarda yer alacaktır.

• Okulların tatil edilmesi ile toplumda oluşan paniğin farkında olarak bu süre içerisinde geçerli olacak şekilde AVM’lerdeki kapalı çocuk oyun alanlarının ve etkinlik alanlarının kapalı tutulması tavsiye edilecektir.

• AVM girişlerinde kolonya veya dezenfektan bulundurulacak; AVM’lere girişlerin kontrollü olması sağlanacaktır.