AVM Endeksi
Mayıs 2023

Mayıs 2023 Döneminde AVM Metrekare Verimlilik Endeksi, Bir Önceki Yılın Aynı Ayına Göre Nominal Olarak Yüzde 100,1 Arttı.

 

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği(AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, Mayıs 2023 döneminde, bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmamış olarak incelendiğinde yüzde 100,1 oranında artarak 1715 puana yükseldi. Mayıs 2023 için açıklanan yıllık enflasyon oranının yüzde 63,72 olduğu düşünüldüğünde, metrekare verimlilik endeksindeki artışın enflasyonun üzerinde olduğu görülmektedir.

Sektöre ait ciro endeksi, Anadolu ve İstanbul'un GLA büyüklükleri ağırlıklandırarak hesaplanmıştır.

 

AVM’lerde kiralanabilir metrekare alanı başına düşen ciro Mayıs ayında Türkiye genelinde 6.539 TL iken İstanbul’da 8.029 TL, Anadolu’da 5.546 TL olarak gerçekleşmiştir.

Kategori Bazında Ciro Endeksi

Endeks kategoriler bazında geçtiğimiz yılın Mayıs ayı ile karşılaştırıldığında en büyük artış yüzde 133,5 ile teknoloji kategorisinde görülmüştür. Yiyecek-içecek kategorisinde yüzde 99,4, hipermarket kategorisinde yüzde 91,3, giyim kategorisinde yüzde 87,2 ve ayakkabı kategorisinde yüzde 85,2’lik bir artış yaşandığı görülmektedir.

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)

 

Kategori bazında ciro endeksi bir önceki ay olan Nisan 2023 dönemi ile karşılaştırıldığında teknoloji kategorisinde yüzde 8,4 ve yiyecek-içecek kategorisinde yüzde 4,1’lik bir artış yaşandığı görülmektedir.

Ziyaret Sayısı Endeksi

Mayıs 2023 verileri bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 4,6’lık bir artış ile 90 puana yükseldi.

Diğer İçerikler

DAHA FAZLA